Menu strony
Dane kontaktowe:

Ochotnicza Straż Pożarna w Dygowie
ul. Ogrodowa 14 78-113 Dygowo
tel./fax 94 35 84 228 lub 998 / komórka 112

internet: www.dygowo.osp.org.pl
e-mail: osp_dygowo@wp.pl
admin www: GG 9261273

NIP: 671-173-71-23
REGON: 331266776
KRS: 0000193910

nr konta bankowego:
66 8562 0007 0042 7256 2000 0010

Aktualności (2014 r.)

26 listopada 2014 r. - Zgłoszenie o pożarze stodoły.

Po godzinie 23:00 rozdzwoniły się telefony strażaków z wiadomością OSP DYGOWO - ALARM POŻAROWY. Po zgłoszeniu się do SK PSP otrzymaliśmy szczegółową informację, że na jednej z posesji na ul Łukowej w Dygowie pali się budynek gospodarczy (stodoła) - co było trochę dla nas zaskoczeniem, gdyż na niebie nie był żadnych oznak ognia w skazanym miejscu. Na miejsce pożaru natychmiast wyruszył zastęp GBA wraz z sześcioma ratownikami. Na miejscu po dokonaniu rozpoznania okazało się, ze doszło do zaprószenia ognia w miejscu gdzie składowane było drewno opałowe tuż przy budynku gospodarczym, a on sam nie był objęty ogniem. W trakcie budowy linii gaśniczej przekazano szczegółowe informacje do SK, a miejsce zaprószone ogniem zlano wodą i przeczesano w celu dokładnego sprawdzenia. Do remizy zastęp wrócił około godziny 1:00. W działaniach uczestniczyli także strażacy z JRG Kołobrzeg.

22 listopada 2014 r. - Kontynualcja pomocy strażaków w odmulaniu studni na terenie gminy.

Po zakończeniu ćwiczeń na terenie szkoły zastępy OSP Dygowo i OSP Czernin po raz kolejny udały się na jedną z prywatnych posiadłości na terenie gminy w celu udzielenia pomocy w odmuleniu studni. Czas pracy obu zastępów wyniósł ok. 1,5h, a afekt był zadawalają dla obu stron. Po wyczyszczeniu sprzętu zastępu udały się do remiz.

22 listopada 2014 r. - Pożar w ZS im. Adama Mickiewicza w Dygowie.

W sobotę 22 listopada br., na terenie ZS im. Adama Mickiewicza w Dygowie wybuchł pożar w jednym z pomieszczeń szatni na niskim parterze. W wyniku tego zdarzenia ucierpiała jedna osoba, która potrzebowała natychmiastowej pomocy. Oto scenariusz ćwiczeń jakie przygotował dla jednostek OSP z terenu gminy komendant gminny OSP. Po godzinie 11:00 rozległ się dźwięk syreny oraz telefonów. Po odebraniu meldunku ze SK natychmiast udaliśmy się na miejsce gdzie potwierdzono ewakuację uczniów wraz z nauczycielami oraz duże zadymienie na niskim parterze budynku. Przystąpiono do działań budując jedną linię gaśniczą dla dwóch ratowników uzbrojonych w aparaty ODO, zabezpieczają miejsce działań w oczekiwaniu na wsparcie pozostałych OSP z terenu gminy oraz przygotowano miejsce do podjęcia działań ratowniczych z zakresu KPP. Po wykonaniu ćwiczenia omówiono wstępnie wszystkie błędy jak i sugestie i wnioski jakie wysunęły się po akcji ratowniczej. W działaniach udział brały: OSP KSRG Dygowo, OSP Czernin, OSP Wrzosowo, OSP Stojkowo, OSP Piotrowice oraz Wójt Gminy Dygowo Marek Zawadzki, Prezes ZOSP w Dygowie Jerzy Dymecki, Komendant Gminny OSP w Dygowie Tekiel Marcin, dh. i za razem członek OSP w Dygowo Szymon Skiba.

11 listopada 2014 r. - Świętpo Niepodległości.

Obchody 96 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele Parafialnym w Dygowie. We mszy świętej asystowały poczty sztandarowe Jednostki OSP w Dygowie i ZS im. Adama Mickiewicza w Dygowie oraz harcerze i zuchy. Obchody uświetnił okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów z ZS im. Adama Mickiewicza w Dygowie oraz koncert chóru „Cantores Colabregae”. Po zakończeniu mszy, został złożony wieniec pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej. Następnym punktem uroczystości był wymarsz na Plac Wolności gdzie została uroczyście wciągnięta flaga państwowa na maszt, odśpiewano hymn państwowy oraz złożono wieniec pod pomnikiem Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Obchody Święta Niepodległości w Dygowie zostały zakończone skłaniającą do refleksji lekcją historii wygłoszoną przez Wójta Marka Zawadzkiego. (info. www.dygowo.pl)

9 listopada 2014 r. -Kolizja na DW163.

Kolejny groźny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 163 na wysokości Pyszki. Chwilę po godzinie 17 doszło do poważnie wyglądającego zderzenia. Kierowca ciągnika rolniczego ze źle oznakowana i wystającą  glebogryzarką zahaczył o prawidłowo jadący samochód osobowy marki Renault poruszający się w kierunku Kołobrzegu. Kierująca osobówką w wyniku zderzenia ucierpiała i  została przetransportowana do kołobrzeskiego szpitala z urazem nosa oraz licznymi otarciami. Na miejscu oprócz zespołu ratownictwa medycznego pojawiła się policja. Droga chwilowo była zablokowana.  Kierowca ciągnika za spowodowanie zdarzenia został ukarany mandatem oraz 6 punktami karnymi.

24 października 2014 r. - Kontrola gotowości bojowej.

Inspekcja gotowości operacyjnej Ochotniczych Straży Pożarnych, włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego odbywa się raz do roku we wszystkich oddziałach na terenie powiatu. Nie inaczej było w Naszej OSP, która należy do KSRG od 1995 roku. Kontrolę przeprowadzono w zakresie następujących zagadnień: alarmowanie jednostki do działań ratowniczo-gaśniczych, gotowość operacyjna ratowników (liczba, posiadane wyszkolenie, badania, ubezpieczenia, uprawnienia do obsługi pojazdów i sprzętu ratowniczego, wyposażenie w odzież specjalną, środki ochrony osobistej i ekwipunek osobisty), gotowość operacyjna pojazdów, sprzętu silnikowego i sprzętu ratowniczego, funkcjonowanie systemów alarmowania i łączności, stan pomieszczeń garażowych, zaplecza warsztatowego i socjalnego oraz ćwiczenia praktycznego. W inspekcji uczestniczyli mł.bryg Kazimierz Rzeszotek, kpt. Marek Huszla oraz Krzysztof Babiej z KP Straży Pożarnej w Kołobrzegu, a także druhowie Marcin, Michał i Mirosław Andrusieczko, Sebastian Łopiński, Marcin Dziuba, Marcin Tekiel, Jan Wołodkowicz, Mateusz Marczyk, Piotr Suchwałko oraz prezes OSP Dygowo Jerzy Dymecki.

24 września 2014 r. - Przerwana rura z gazem.

Około południa w środę, w trakcie prowadzenia prac ziemnych uszkodzona została rura z gazem. Do zdarzenia doszło w Dygowie na ulicy Ogrodowej. Zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia jako pierwsi z racji tego, że do zdarzenia z remizy mieliśmy dosłownie kilkadziesiąt metrów. Po chwili przyjechał wóz z Kołobrzegu. Na przerwanym odcinku rury szybko założono specjalny zacisk. Zapobiegł on dalszemu wyciekowi gazu i ewentualnemu wybuchowi. Na miejscu pojawiło się pogotowie gazowe, które usunęło awarię.

31 sierpnia 2014 r. - Podtopienia na terenie miasta Kołobrzeg.

Ponad dwadzieścia razy wyjeżdżały zastępy z JRG i OSP do zdarzeń związanych z usuwaniem zagrożeń powstałych w wyniku gwałtownych opadów deszczu, które nawiedziły nasz powiat. Działania ratownicze w głównej mierze polegały na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych, sklepów i garaży podziemnych. Woda zalała również najniższe kondygnacje w dwóch kołobrzeskich szkołach.

24 sierpnia 2014 r. - Nowi dawcy szpiku dzięki akcji w Rusowie.

Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają każdemu z nas zostanie potencjalnym dawcą szpiku lub komórek macierzystych z naszej krwi dla osoby cierpiącej na jej nowotwór. Są to między innymi przewlekłe choroby, zakażenia czy nałogi. Nie ma jednak wśród nich niewiedzy czy strachu - bo te można w bardzo prosty sposób rozwiać i uświadomić sobie jak niewiele trzeba by podarować drugiemu człowiekowi bezcenny dar życia. W tym celu w całym kraju fundacja DKMS organizuje akcje edukacyjne, podczas których można również dokonać szybkiej rejestracji jako potencjalny dawca. Przyłączyła się do nich także rusowska Ochotnicza Straż Pożarna. Od samego południa do godzin wieczornych, w świetlicy Koła Gospodyń Wiejskich udzielano informacji o tym, czym jest białaczka, jak można z nią walczyć, kto może zostać dawcą szpiku i komórek macierzystych oraz pomagano wypełnić formularz zgłoszenia do rejestru dawców.

Jak relacjonuje jedna z organizatorek akcji Małgorzata Pluta: "Pomyślnie rejestracje przeszło 21 osób, zainteresowanych było o  wiele więcej lecz niestety nie wszyscy spełniali określone wymagania. Bardzo często przeszkodą był wiek, dawcą może zostać osoba do 55 roku życia. Choć ci starsi bardzo licznie przychodzili i pytali czy też mogą dołączyć do grona dawców. Wiele osób prosiło o informacje i wracało dopiero po przemyśleniu sprawy, trzeba to było uszanować. To musi być naprawdę decyzja świadoma i przemyślana, by nie odbierać choremu nadziei. Ważne, że akcją zainteresowała się bardzo duża grupa ludzi i mamy nadzieję że o problemie zrobi się głośno".

Do akcji włączyli sie również strażacy z OSP Dygowo i Gościno oraz Państwowej Straży Pożarnej. Nie zabrakło oczywiście mieszkańców samego Rusowa oraz Gminy Ustronie Morskie. Łacznie o kilkadziesiąt nowych osób wzbogacił się dziś bank potencjalnych dawców. Od lat należy do niego także wójt Gminy Ustronie Morskie - Jerzy Kołakowski, który mimo to odwiedził dziś Rusowo, nie kryjąc dumy z zainteresowanych akcją mieszkańców. Ci mogli także dopingować swoich strażaków podczas meczu siatkówki, rozegranego pomiędzy OSP Rusowo, a OSP Dygowo. Informacje www.ustronie-morskie.pl

23 sierpnia 2014 r. - Zadymienie w budynku.

Około godziny 13:30 otrzymaliśmy zgłoszenie o zadymieniu w jednym z mieszkań na ulicy Kolejowej w Dygowie, w którym znajduje się prawdopodobnie starsza osoba. Natychmiast po odebraniu zgłoszenia udaliśmy się alarmowo pod wskazny adres. Po dotarciu na miejce i rozpoznaniu stwierdzno bardzo duże zadymienie w jednym z mieszkań na pierwszym pietrze budynku należącego do kolei. Nasze działania głównie polegały na przewietrzeniu pomieszczeń, celem pozbycia się nagromadzonych spalin. Po zakończeniu czynności sprawdzających dokumentacje przewodów spalinowych wydano decyzję o zakazie używania pecyków do czasu usunięcia wszystkich usterki. W działaniach uczestniczył także zastęp JRG Kołobrzeg.

3 sierpnia 2014 r. - Anomalie pogodowe.

Zgodne z prognozami, na terenie województwa zachodniopomorskiego pojawiły się miejscowe burze niosące za sobą gradobicie, silne podmuchy wiatru oraz duża ilość deszczu. Taka anomalia pogodowa przeszła około godziny 18:31 nad nasza gminą. W wyniku tego nasz zastęp GBA został zadysponowany do powalonego drzewa na drodze wojewódzkiej nr 163 w miejscowości Pyszka. Jednak nie tylko tu silny wiatr i towarzyszące mu opady deszczu i burze  wyrządził szkody. Bardzo duże szkody ponieśli mieszkańcy miejscowości Jaźdże, gdzie silny wiatr dosłownie łamał korony drzew i zrywał linie energetyczne, niszcząc przy tym posesje i budynki gospodarcze. Jak ustaliliśmy podczas rozmowy z jedną z mieszkanek miejscowości cała ta sytuacja rozegrała się w przeciągu dwóch minut. Przypominamy, że podczas tak dużych anomaliach należy zachować szczególna ostrożność. Burze, intensywne opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. To zjawiska, które szybko się przemieszczają. Pamiętaj!!! Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń np. telewizora, komputera, itp..

31 lipca 2014 r. - Tragiczny wypadek na DW 163.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w godzinach porannych na drodze wojewódzkiej nr 163 nieopodal m. Czernin. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach kierujący samochodem marki Renault Megane stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Wewnątrz pojazdu znajdowały się trzy osoby. Aby wydobyć poszkodowanych z wraku samochodu zaszła konieczność użycia hydraulicznego sprzętu tnąco - rozpierającego. W wyniku odniesionych obrażeń 55 - letni mężczyzna kierujący samochodem osobowym poniósł śmierć na miejscu. Podjęte na miejscu zdarzenia, zarówno przez strażaków jak i ratowników medycznych, próby przywrócenia czynności życiowych u poszkodowanego w wypadku kierowcy nie powiodły się. Ciężko ranni pasażerowie, 78 - letnia kobieta i 81 - letni mężczyzna, zostali przetransportowani przez śmigłowiec LPR i ZRM do szpitali w Gryficach i Kołobrzegu. Niestety odniesione w wypadku obrażenia okazały się zbyt poważne i nie udało się utrzymać ich przy życiu. Przyczyny wypadku ustala kołobrzeska policja. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej – z JRG w Kołobrzegu i OSP z Dygowa.

19 lipca 2014 r. - Pożar obornika w Dębogardzie.

Tuż po gonitwie podczas Biesiady Łososiowej otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze obornika w miejscowości Dębogard, który znajduje się na polu wśród pól porośniętych zbożem. Do zdarzenia natychmiast udał się zastęp GBA wraz z kompletem ratowników na pokładzie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu potwierdzono dyżurnemu PSK KP PSP w Kołobrzegu pożar oraz przystąpiono do działań. Pożar gaszono trzema prądami wody, tym samy nie pozwolono na rozprzestrzenienie się ogna na pola uprawne. W działaniach uczestniczyły także zastępy GCBA JRG Kołobrzeg oraz GBA OSP Czernin. Po zakończeniu działań strażacy mieli chwile orzeźwienia polewając się wodą w tak zwanej bitwie wodnej.

19 lipca 2014 r. - Biesiada Łososiowa edycja 2014 - zabezpieczenie

Na tegorocznej odprawie otwartych zawodów wędkarskich zgłosiła się rekordowa liczba wędkarzy - z różnych stron Polski przybyło 175 uczestników! Niestety, żaden z zawodników podczas 7-godzinnych połowów nie złowił upragnionego łososia! Żar z nieba, niski poziom wody w rzece Parsęcie to chyba główne powody takiego wyniku zawodów. Historia lubi się powtarzać, przypomnijmy że w 2010 r. podczas IV edycji biesiady również nikt z zawodników nie zgłosił komisji sędziowskiej punktowanej szlachetnej ryby.

Miłym zaskoczeniem dla wędkarzy okazała się decyzja organizatorów imprezy, otóż nagrody, które były przeznaczone zgodnie z regulaminem dla zwycięzców oraz gro wędkarskich akcesoriów ufundowanych przez sponsorów, zostały rozlosowane i trafiły w ręce kilkudziesięciu wędkarzy! Równolegle z zawodami wędkarskimi przebiegały III zawody "triathlonowe" pn. "Gonitwa Łososiowa" : rower - ok. 10 km, kajak - ok. 4 km i bieg - ok 5 km. Ostatecznie w zawodach udział wzięło 62 zawodników, w tym 9 kobiet. Wyniki 3 najlepszych zawodników w dwóch kategoriach przedstawiają się następująco:

KATEGORIA MĘŻCZYZN:
Christopher Pietruczuk - czas: 1.06,04
Krzysztof Anklewicz - czas: 1.08,30
Arkadiusz Węglowski - czas: 1.10,05

KATEGORIA KOBIET:
Agnieszka Braun - czas: 1.22,02
Claudia Rubanowicz- czas: 1.23,50
Marta Andrzejewska - 1.27,23

Każdy z zawodników biorących udział w "gonitwie" otrzymał pamiątkowy medal, dyplom oraz koszulki sportowe ufundowane przez Grupę ENEA, a zawodnicy którzy stanęli na podium otrzymali dodatkowo cenne nagrody rzeczowe. Po zakończeniu i podsumowaniu zawodów wędkarskich oraz sportowych, rozpoczęto biesiadowanie. Atmosfera na placu przy "Pomniku łososia" była ciepła i niepowtarzalna. Plac Wolności witał zmęczonych łowców i zawodników pyszną kuchnią z "zupą łososiową po dygowsku" na czele. Można było skosztować również wędzonego łososia prosto z wędzarni. Podczas biesiady najmłodszymi uczestnikami zajęła się grupa artystyczna "ROMA" przeprowadzając: "Zabawę z Kuglarstwem", program animacyjny z "Chustą Klanzy" i konkurs plastyczny pt. "Łosoś królem rzeki Parsęty". Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe. Natomiast w programie biesiadnym dla dorosłych wystąpiły zespoły: "Dygowianki", "Dąbrówka", "Ornament". Głównym punktem wieczornej części programu był koncert zespołu "REDLIN", który porwał zgromadzonych na dygowskim placu w folkową podróż po miejscach, w których muzyka jest bliska ludziom, tak samo w Polsce, jak i w Irlandii, Włoszech, Ukrainie czy Ameryce. Po koncercie do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna pod chmurką z zespołem "Radek Sax".

Patronat medialny nad biesiadą objął portal "Wędkomania" oraz czasopismo "Wędkarski świat", a sponsorami tegorocznej edycji byli: Wytwórnia Sprzętu Wędkarskiego w Kołobrzegu "Węd-Sport" Stefan Przychoćko, HRT Kołobrzeg, "Jaxon" Poznań, "ENEA" S.A. Poznań. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom oraz wszystkim jednostkom, które zaangażowały się zarówno w przeprowadzenie zawodów wędkarskich jak i "Gonitwy Łososiowej", a przede wszystkim: Towarzystwu Przyjaciół Rzek Parsęty, Błotnicy i Dębosznicy, Jednostkom Ochotniczej Straż Pożarnej z Gminy Dygowo, Klubowi siatkarskiemu "GROT" Dygowo, Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej "TRYTON" Kołobrzeg.

9 lipca 2014 r. - Pożar poszycia leśnego

Około godziny 16:40 nasza jednostka otrzymała zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w kierunku żwirowni za miejscowością Włościbórz. Do działań natychmiast wyjechał zastęp GBA wraz z sześcioma ratownikami. Po dojeździe na miejsce okazało się, że nie ma śladu po pożarze we wskazanym przez osobę zgłaszającą miejscu. Po poszukiwaniach i konsultacjach okazało się że źródło pożaru było ok 1km wcześniej niż wskazano w zgłoszeniu. Po dotarciu na miejsce pożar ugaszono jednym prądem wody z szybkiego natarcia, a teren dokładnie przeczesano. Spłonęło ok. 40 mkw.. W działaniach uczestniczył także zastęp GBM OSP Piotrowice.

5 lipca 2014 r. - Podziękowania i pokazy KPP na festynie w Jazach

Na zaproszenie mieszkańców miejscowości Jazy i Jażdźów udaliśmy się jednym zastępem w składzie Jan Wołodkowicz, Marcin Tekiel, Mirosław Andrusieczko, Michał Andrusieczko, Marcin Andrusieczko, Piotr Galek na organizowany w Jazach festyn sołecki. W pewnej chwili zostaliśmy poproszeni przez prowadzącego imprezę pana Roberta Jaruzela o przyjście na scenę gdzie czekał już na nas sołtys Jazów. Sołtys podziękował nam za wkład w bezpieczeństwo przeciwpożarowe na terenie ich miejscowości i sołectwa, chęć uczestniczenia w pokazach na imprezach jakie się odbywają oraz za naszą serdeczność dla nich samych, a takim gestem wdzięczności było podarowanie nam misia ratownika strażackiego z napisem „JAZY”. Po tak miłym geście wdzięczności wszystkie osoby mogły zobaczyć jak wygląda udzielanie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przez strażaków oraz dokładnie obejrzeć samochód wraz ze sprzętem a nawet zbudować jedna linie gaśniczą i polać woda.

3 lipca 2014 r. - Pożar budynku gospodarczego w Budzistowie

Około godziny 00:50 Stanowisko Kierowania KP PSP w Kołobrzegu poinformowało nas o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Budzistowo (gm. Kołobrzeg). Chwilę później po przyjęciu zgłoszenia do działań ruszył jeden zastęp (GBA) wraz z kompletem ratowników.  Jak się okazało na miejscu zdarzenia pożarem objęty był jeden z budynków gospodarczych wypełniony wszelakimi sprzętami elektrycznymi, drewnem oraz butlą gazową. Ogień gaszono trzema prądami wody, skupiając się głównie na obronie drugiego budynku wypełnionego drewnem opałowym. Do zadań ratowników należało schłodzenie butli z gazem oraz częściowa rozbiórka już nadpalonej konstrukcji budynku. Działania trwały do wczesnych godzin porannych. Siły i środki 2xGBA JRG Kołobrzeg oraz GBA OSP Dygowo.

22-23 czerwca 2014 r. - Pożar autobusu na placu przy ul. Wolności w Dygowie

Około godziny 23:10 nasza jednostka dostała zgłoszenie, że na placu przy ul. Wolności płonie zaparkowany autobus. Natychmiast po odebraniu zgłoszenia do akcji wyjechał zastęp GBA. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pali się autobus należący do jednego z prywatnych przewoźników, a ogniem zajęta była już cała część przednia pojazdu. Na miejsce działań zadysponowano także zastęp JRG z Kołobrzegu. Po ugaszeniu ognia ukazał się nie miły widok, który wskazywał, że prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru było podpalenie, z uwagi na fakt wybicia przedniej i bocznej szyby oraz odczuwalnego zapachu benzyny. Na miejsce w związku z podejrzeniem podpalenia wezwano policję, która zajęła się sprawą. Po zakończeniu działań zastęp udał się do koszar. Działania trwały ok. 1,5h. Foto - B. Żołnierowicz.

14 czerwca 2014 r. - Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze

W dniu 14 czerwca 2014 r. na gminnym stadionie w Dygowie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu kołobrzeskiego. Zawody przeprowadzono: 
• według programu CTIF dla gminy Dygowo - 4 drużyny, 
• sztafeta i ćwiczenie bojowe, bez napełniana węży pożarniczych wodą, dla gmin: Gościno, Rymań, Siemyśl i Ustronie Morskie - 10 drużyn ( wymienione gminy nie posiadają toru CTIF). 
To były piękne, bardzo widowiskowe zawody, a rywalizacja o jak najlepsze rezultaty i wyniki porwała wszystkich i rozgrzała do czerwoności. 
Klasyfikacja zawodów CTIF: 
Dziewczęta: 
1. OSP Dygowo – 1028 pkt. 
2. OSP Czernin – 938,8 pkt. 
Chłopcy: 
1. OSP Stojkowo – 1019,5 pkt. 
2. OSP Dygowo – 976,8 pkt. 
Sztafeta i ćwiczenie bojowe: 
Dziewczęta młodsze: 
1. OSP Gorawino – 112 pkt. 
2. OSP Gościno – 125,5 pkt. 
3. OSP Kukinia - 127,4 pkt. 
4. OSP Charzyno – 151,6 pkt. 
Dziewczęta starsze: 
1. OSP Siemyśl – 100,9 pkt
Chłopcy młodsi: 
1. OSP Ustronie Morskie – 99,5 pkt. 
2. OSP Rymań – 123,1 pkt. 
3. OSP Gościno – 126,2 pkt. 
4. OSP Siemyśl – 130,5 pkt. 
Chłopcy starsi: 
1. OSP Gorawino – 93,2 pkt. 
Na zakończenie zawodów wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów, a zwycięskie zespoły dodatkowo dyplomy. Najmłodszymi uczestnikami zawodów byli: w CTIF – Kinga Łopińska z OSP Dygowo, a w sztafecie i ćwiczeniu bojowym – Michał Wasiniak z OSP Siemyśl, którym nagrody ufundował Komendant Powiatowy PSP w Kołobrzegu mł. bryg. Mieczysław Burzyński. Następne zawody odbędą się w 2016 r. (źródło www.psp.kolobrzeg.pl)

7 czerwca 2014 r. - Festyn sołecki w Łykowie

Na terenie przygotowanym jako miejsce spotkań w Łykowie, odbył się piknik integracyjny, zorganizowany z inicjatywy Sołtysa Sołectwa Łykowo - Grzegorza Puzyny. Poza Łykowianami w pikniku wzięło udział wielu mieszkańców przyległych sołectw: Wrzosowa, Jazów, Skoczewa. Łącznie w zabawie uczestniczyło ponad 200 osób. Pierwsza część spotkania została wypełniona artystycznie przez występy wokalne (pod kierunkiem p. Roberta Jaruzela). Następnie królował sport i rekreacja: do różnych konkurencji i zawodów sportowych przystąpiło kilkudziesięciu uczestników. Po zakończeniu zmagań wręczono nagrody, a wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek. Ostatnią częścią pikniku była zabawa taneczna, która licznie zgromadziła miłośników muzyki. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, których hojność niewątpliwie przyczyniła się do świetnej zabawy. (informacja: UG w Dygowie)

26 maja 2014 r. - Pożar drewutni we Wrzosowie

W poniedziałkowe popołudnie do dyżurnego PSK KP PSP w Kołobrzegu wpłynęło zawiadomienie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Wrzosowo tuż za Kościołem. Natychmiast na miejsce zdarzenie zadysponowano tamtejszy zastęp OSP Wrzosowo (GBM) oraz dwa zastępy straży z OSP Dygowo (GBA) i JRG Kołobrzeg (GCBA). Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu stwierdzono, że pożarem objęty jest mały drewniany budynek zaadaptowany na drewutnie znajdujący się w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Działania zastępów polegały na ugaszeniu ognia oraz częściowej rozbiórce pomieszczenia objętego pożarem. Dzięki szybkiej interwencji udało się uratować konstrukcję.

24 maja 2014 r. - Gminne zawody sportowo - pożarnicze

W sobotnie popołudnie, 24 maja, na stadionie w Dygowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze. Do turnieju rozgrywanego pod czujnym okiem sędziów, na co dzień zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu, przewodniczący komisji mł. bryg. inż. Kazimierz Rzeszotek, mł.kpt. mgr Małgorzata Makowska, mgr Joanna Kogut, mł. asp. Piotr Grzelak i Druh Sadowski Jerzy z OSP Świecie Kołobrzeskie, stanęły wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Dygowo. Startującym drużynom kibicowali zaprzyjaźnieni strażacy ochotnicy z Niemiec, z Amt Ostufer Schweriner See. Zawody rozpoczęły się o godzinie 13.00. Druhowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz ćwiczeniach bojowych. Celem było wyłonienie najlepszych drużyn z poszczególnych jednostek. W zawodach brały udział nie tylko drużyny męskie, lecz również płeć piękna, reprezentowana przez drużyny dziewczęce oraz drużyny kobiece. Wisienką na torcie okazały się małe „smerfy” do lat 10 z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stojkowa. Dzieci brały udział w ćwiczeniu bojowym i uzyskały doskonały czas 84, 3 sekundy. Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze to przede wszystkim doskonała promocja działalności jednostek OSP. Straż skupia kolejne pokolenia mieszkańców, jak podkreślił druh mł. bryg. inż. Kazimierz Rzeszotek z PSP w Kołobrzegu, a w szczególności cieszy wszystkich ogromne zainteresowanie młodzieży i kobiet działalnością w OSP. Najlepszymi z najlepszych w poszczególnych kategoriach okazali się:

Kategoria Dziewcząt MDP 10-16 lat:
I m-ce Osp Dygowo
II m-ce OSP Czernin

Kategoria Chłopców MDP 10-16 lat:
I m-ce OSP Stojkowo
II m-ce OSP Dygowo
III m-ce OSP Wrzosowo

Kategoria Kobiet:
I m-ce OSP Stojkowo
II m-ce OSP Wrzosowo gr. II
III m-ce OSP Czernin
IV m-ce OSP Wrzosowo
V m-ce OSP Piotrowice

Kategoria Seniorów:
I m-ce OSP Stojkowo
II m-ce OSP Czernin
III m-ce OSP Wrzosowo gr. II
IV m-ce Piotrowice
V m-ce OSP Dygowo gr. II
VI m-ce OSP Wrzosowo gr. I
VII m-ce OSP Czernin gr. II
VIII OSP Dygowo gr. I

Rok 2014 pokazał, że do grona strażaków dołącza coraz więcej zainteresowanych, czego dowodem jest aż 19 drużyn sportowo- pożarniczych, jest to jak do tej pory największa liczba drużyn. Najlepsi zostali uhonorowani pucharami i dyplomami. Podziękowania należą się organizatorom zawodów oraz tym, którzy przygotowywali młodzież do wspólnej zabawy. Podczas trwania zawodów uhonorowano też: Druha Jana Jarosza z OSP Stojkowo i Druha Andrzeja Matczaka z OSP Wrzosowo Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa, Druha Henryka Berka z OSP Czerni, Druha Jarosława Winiarskiego z OSP Dygowo i Druha Eugeniusza Klimka z OSP Stojkowo Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, Druha Janusza Kubackiego z OSP Stojkowo, Druha Marcina Andrusieczko z OSP Dygowo i Druha Rafała Dziubę z OSP Dygowo Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa, Druh Mateusz Wereszczyński, Druh Przemysław Bielski i Druh Przemysław Limański zostali odznaczeni Strażakiem Wzorowym.

20 maja 2014 r. - Remont samochodu pożarniczego (GCBA Jelcz 6/32)

Jak już wcześniej informowaliśmy druchów Naszej jednostki udało nam się podjąć działania mające na celu poprawienia bezpieczeństwa strażaków w czasie dojazdu do działań ratowniczo gaśniczych jak i podczas ich prowadzenia. W grudniu 2013 r., Zarząd OSP w Dygowie podjął decyzję o remoncie ciężkiego samochodu pożarniczego marki jelcz należącego do naszej jednostki, którego stan nie był zadawalający. Zgodnie z porozumieniem jakie zostało zawarte podczas ustalania budżetu OSP na rok 2014, w obecności wójta Gminy Dygowo - Marka Zawadzkiego oraz Emilii Królik - referenta do spraw OSP, urząd gminy zadeklarował pomoc i przeznaczył na ten cel ponad 20 tys. zł. Prace przy samochodzie głównie polegały na remoncie jednostki napędowej, wymianie przednich opon, poprawieniu funkcjonalności poprzez modernizację zabudowy samochodu oraz doprowadzeniu elektryki do stanu, który by nie zagrażał ratownikom. Prace wciąż trwają, jednak brakuje pieniędzy na dokończenie pewnych elementów. Dlatego zwracamy się z prośba do wszystkich chętnych, którzy szanują naszą pracę oraz to, że narażamy swoje niekiedy życie, o wsparcie finansowe. Liczy się każda złotówka. Pieniążki można wpłacać w formie darowizny na numer konta bankowego podanego na stronie z dopiskiem "remont jelcza". Poniżej kilka zdjęć z prowadzonych prac.

19 maja 2014 r. - Alko test od ZORD Koszalin

„Trzeźwy kierowca 2014” to program prewencyjno-profilaktyczny na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przyjęty do realizacji w roku 2014 przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach działań realizowanych przez Zachodniopomorską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i zgodnie z przyjętym na rok 2014 planem Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie i Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie włączyły się do współrealizacji zadań przewidzianych w powyższym programie. Ze środków finansowych WORD-u i ZORD-u zabezpieczonych na profilaktykę w ruchu drogowym zostały zakupione urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu – AlcoBlow. OSP w Dygowie otrzymała alkomat AlcoBlow który jest szybkim i prostym w obsłudze bezkontaktowym (pomiar bez ustnika) wskaźnikiem ilości alkoholu w wydychanym powietrzu.

15 maja 2014 r. - Poszukiwania Karola - podziękowania Wójta Gminy Dygowo

W czwartek ok. godziny 15:00, całą Gminę Dygowo oraz wszystkie możliwe służby zelektryzowała informacja o zaginięciu 2 letniego Karolka. Szczęśliwie ok. godziny 18 dziecko zostało odnalezione ok. 2 km od domu, w lesie, lekko przemoczone i nieco wyziębione ale jego zdrowiu nic nie zagraża. Ta niewątpliwa traumatyczna sytuacja wywołała ogrom ludzkiej dobroci, bezinteresownej pomocy i zaangażowania w poszukiwanie zaginionego dziecka. Zarówno w imieniu własnym jak i wyrażając wdzięczność rodziny małego Karolka, pragnę z całego serca podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję służbom: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Gminnej, ratownikom medycznym, Leśnikom a także całym rzeszom ludzi dobrej woli, którzy błyskawicznie, reagując na wieść o potrzebnej pomocy, stawili się aby ją nieść. Niewątpliwie to dzięki tym wszystkim służbom i przybyłym mieszkańcom akcja poszukiwawcza zakończyła się szczęśliwie. Jestem dumny, że mieszkam i pracuję wśród ludzi tak otwartych na potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dziękuję.

4 maja 2014 r. - Gminne obchody Dnia Strażaka

4 maja br., w Kościele Parafialnym w Czerninie odprawiona została uroczystość liturgiczna podczas, której obchodzono wspomnienie świętego Floriana - patrona strażaków. Do Kościoła w czerninie zawitali druhowie z naszej jednostki oraz z OSP Czernin, Wrzosowo, Piotrowice i Stojkowo. Po mszy wszyscy druchowie udali się do remizy tegorocznych organiztorów w celu wspólnego poczęstunku. Po powrocie do "koszar" punktualnie o godzinie 15:00 już przebrani spotkaliśmy się wspólnie z członkami MDP na orliku w Dygowie, gdzie zapłonął strażacki gril, a w plenerze odbywały sie wspólne zabawy m.in. turniej piłki nożnej.

3 maja 2014 r. - Festyn charytatywny dla Marcin z udziałem OSP Dygowo

3 maja na terenie Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu został zorganizowany festyn charytatywny (z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej, tutejszych mieszkańców oraz trenera środowiskowego) dla chłopca przewlekle chorego. Podczas festynu, na którym wszyscy wesoło się bawili, można było wziąć udział w konkurencjach sportowych, zespołowych i indywidualnych - prowadzonych przez p. Dariusza Wojciechowskiego. Każdy mógł obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy, prezentacji sprzętu gaśniczego, który demonstrowali Nasi strażacy. Wszyscy, którzy tego dnia uczestniczyli w tej imprezie byli zadowoleni, odczuwali radość i satysfakcję z podjętych działań, które były ukierunkowane na pomocy finansowej dla chorego chłopca. Zdjęcia z tego dnia można zobaczyć w zakładce galeria.

18 kwietnia 2014 r. - Wielkanoc 2014 - adoracja grobu

Tradycją lat ubiegłych Święta Zmartwychwstania Chrystusa obchodzone są również przez naszą jednostkę. W tym roku te najważniejsze święta dla katolików przypadły na 18,19 i 20 kwietnia. Uroczystości kościelne rozpoczęły się już w Wielki Czwartek. Strażacy przystąpili do pełnienia wart honorowych od Piątku po uroczystości wieczornej w kościele. Druhowie czynni oraz MDP adorowali przy grobie przez cztery godziny. W sobotę służbę zaczęliśmy tradycyjnie od 8 rano. W niedzielę, czyli dzień rezurekcji w szystko rozpoczęło się o godzinie 5:30. O tej godzinie również wprowadzono pierwszą wartę druhów. Reszta druhów czynnie uczestniczyła w procesji. Następnie obyła się uroczysta Msza w kościele. Po zakończeniu obrzędów w kościele, wszyscy druhowie oraz kapłani spotkali się w remizie przy stole, by wspólnie zjeść świąteczne śniadanie.

22 grudnia 2013 r. do 12 kwietnia 2014 r. - Kurs podstawowy strażaka ratownika

W dniach 22.12.2013 r. do 12.04.2014 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu realizowano szkolenie dla strażaków – ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych, na które zakwalifikowało się 30 osób. Założenia programowe szkolenia realizowano w formie teoretycznej, w której wykorzystano metodę e-learningową oraz praktycznej realizowanej na terenie Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu. Pierwszą część szkolenia zdanym egzaminem zakończyło 29 absolwentów. Wszyscy spośród nich przystąpili do szkolenia w części drugiej. 32 osobowa grupa, powiększona o 3 absolwentów wcześniejszego szkolenia części pierwszej, w części praktycznej, 28 marca została poddana testowi przejścia przez komorę dymową w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie. Pokonanie tej komory było warunkiem koniecznym do ukończenia drugiej części szkolenia i uzyskania pełnych kwalifikacji do bezpośredniego uczestnictwa w działaniach ratowniczych, prowadzonych przez jednostki OSP. 28 osobowa grupa po zaliczeniu części praktycznej w dniu 25 kwietnia 2014 r. otrzymała zaświadczenia wręczone przez mł. bryg. Mieczysława Burzyńskiego Komendanta Powiatowego PSP w Kołobrzegu, stanowiące dokument potwierdzający nabyte kwalifikacje. W spotkaniu uczestniczył dh Jerzy Bartnik Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kołobrzegu. Gratulujemy. (źródło: www.psp.kolobrzeg.pl)

Osoby przeszkolone z Naszej jednostki: Andrusieczko Michał, Suchwałko Piotr, Wołodkowicz Jan, Marczyk Mateusz, Makowski Arkadiusz, Zawadzki Marek, Łomański Łukasz.

7 kwietnia 2014 roku - Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP

OSP w Ustroniu Morskim była gospodarzem posiedzenia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Częścią spotkania naszych pożarników była również narada Aktywu Pożarniczego Powiatu Kołobrzeskiego. W spotkaniu wzięli udział ochotnicy SP, w tym prezes OSP w Ustroniu Morskim Stefan Jagiełowicz, komendant powiatowy Mieczysław Burzyński, komendant gminny Krzysztof Tabaczyński, naczelnik OSP Jan Dzik oraz Anna Mieczkowska z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Tomasz Tamborski z Zarządu Głównego ZOSP RP, starosta kołobrzeski i sekretarz Gminy Ustronie Morskie - Tomasz Grobla. Spotkanie poświęcono omówieniu sytuacji ochrony przeciwpożarowej w Powiecie Kołobrzeskim, prawnym aspektom funkcjonowania jednostek OSP, strategii rozwoju KSRG w powiecie. Rozmawiano także o standardach wyposażenia sprzętowego jednostek OSP, systemie szkoleniowym, zasadach dofinansowań przedsięwzięć z zakresu ochrony przeciwpożarowej i organizacji turniejów oraz zawodów. Narada zaowocowała ponadto powołaniem kapituły ds plebiscytu "Strażak Roku Powiatu Kołobrzeskiego" oraz ustanowieniem komisji zadaniowych przy ZP ZOSP RP Powiatu Kołobrzeskiego: komisji ds działalności organizacyjnej, ds działalności kulturalno-oświatowej i historycznej oraz komisji organizacyjno-techniczno-szkoleniowej. Komisje wspomogą istniejącą już na mocy statutowego obowiązku komisję ds młodzieży i sportu. Ważnym elementem spotkania było omówienie organizacji Dni Ochrony Przeciwpożarniczej w Powiecie Kołobrzeskim, których obchody zainaugurowane zostaną w Ustroniu Morskim.

Nie zabrakło także okolicznościowych wyróżnień, zarówno personalnych - dla druhów, którzy w ubiegłym roku uczestniczyli w ponad 30 akcjach, jak i dla jednostek OSP angażujących się w popularyzację sportu wśród młodzieży i edukację przeciwpożarową poprzez internetowe formy przekazu. Dyplomy w podziękowaniu za niesienie pomocy z narażeniem własnego życia i zdrowia otrzymali: Sebastian Kręglewski, Grzegorz Bujniewicz, Przemysław Tabaczyński, Ireneusz Czywil, Krzysztof Tabaczyński, Robert Piskorz, Konrad Szuliński, Piotr Piskorz, Daniel Dąbrowski, Robert Usarka, Krzysztof Selerowicz, Jerzy Puchalski, Szymon Goździalski, Mirosław Andrusieczko, Michał Andrusieczko, Sebastian Łopiński, Jan Wołodkowicz, Marcin Andrusieczko, Mateusz Marczyk, Piotr Suchwałko i Kamil Gasiński.

Za popularyzację sportu pożarniczego wyróżniono: OSP w Czerninie, OSP w Siemyślu oraz OSP w Rusowie. Dyplomy w podziękowaniu za udział w interwencjach trafiły do OSP w Ustroniu Morskim (100 interwencji), OSP w Gościnie (53), OSP w Dygowie (50) i OSP w Rymaniu (47). Symboliczny akt wdzięczności za promowanie ruchu strażackiego poprzez prowadzenie stron internetowych o bogatej zawartości tematycznej i merytorycznej odebrały jednostki OSP w Gorawinie, Dygowie, Gościnie oraz Siemyślu. Miłym akcentem spotkania było także wręczenie przez przedstawicieli Strażackiej Orkiestry Dętej Morka z Ustronia Morskiego pamiątkowej broszury oraz nagrania Jubileuszowego Koncertu 10-lecia istnienia Orkiestry, która od lat uświetnia wszystkie ważne wydarzenia życia naszej miejscowości.

29 marca - 4 kwietnia 2014 roku - Czyszczanie studni na terenie gminy

W dniach 29.03 - 04.04 br. w ramach prac społecznych na rzecz mieszkańców naszej gminy wraz z jednostką OSP w Czerninie podjeliśmy się zadania polegającego na pomocy w oczyszczeniu studni na posesjach w miejcowości Bardy (kolonia). Studnie te staniowiły źródło wody zdatnej do spożycia, jednakże z powodu zbyt wysokiego zamulenia piaskiem, który napływał wraz z wodą nie były one w stanie sie napełnić. Osoby zaangazowane w działania: Andrusieczko Michał, Mirosław i Marcin, Wołodkowicz Jan, Skiba Szymon, Marczyk Mateusz, Zawadzki Marek.

22 marca 2014 roku - Walne zebranie sprawozdawcze z działalności OSP Dygowo za rok 2013

22 marca br., o godzinie 18:00 na świetlicy wiejskiej przy remizie OSP na ul Ogrodowej 14 odbyło się coroczne walne zebranie sprawozdawcze z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie. Obecnymi na zebraniu byli m. in. członkowie OSP w Dygowie zarówno zwyczajni, honorowi, wspierający jaki i MDP oraz zaproszeni goście: Kaczor Krzysztof, Strzałkowicki Stanisław (członek ZG ZOSP RP w Dygowie, przedstawiciel OSP Wrzosowo), Gasiński Jan (Prezes ZG ZOSP RP w Dygowie, przedstawiciel OSP Stojkowo), Janiak Józef (Członek ZG ZOSP RP w Dygowie, przedstawiciel OSP Piotrowice), mł. bryg. mgr inż. Burzyński Mieczysław (komendant JRG PSP w Kołobrzegu), Kalinuk Bolesław (członek ZG ZOSP RP w Dygowie, przedstawiciel OSP Czernin) oraz Niedźwiadek Piotr (przedstawiciel Kościoła Katolickiego).

Zebranie rozpoczęło się miłym gestem wręczenia kwiatów dla wszystkich kobiet obecnych na zebraniu z okazji Dnia Kobiet przypadającego na  8 marca br.. Po zakończeniu wręczania kwiatów dh. Prezes Dymecki Jerzy przedstawił wstępny porządek obrad zebrania, po czym wybrano przewodniczącego zebrania (Dymecki Jerzy), przedstawicieli komisji wniosków i uchwał (Skiba Szymon, Marczyk Mateusz, Wołodkowicz Jan) oraz protokolanta posiedzenia (Królik Emilia). Zgodnie z harmonogramem posiedzenia przystąpiono do przedstawienia sprawozdań z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie w 2013 roku, które przedstawił naczelnik OSP Tekiel Marcin, finansowe przedstawił dh. Andrusieczko Marcin, komisji rewizyjnej dh. Różycki Wojciech, przedstawienie projektu planu działalności i planu finansowego na rok bieżący przedstawił dh. Andrusieczko Mirosław. Po odczytaniu wszystkich sprawozdań przystąpiono do dyskusji, która niestety była troszkę burzliwa w kwestii osób, które są uprawnione do czynnych działań ratowniczo gaśniczych, poruszono kwestię ubezpieczeń oraz postawiono zarzut upolityczniania jednostki. Po przedstawieniu wszystkich za i przeciw jakie miały miejsce podczas debaty przystąpiono do głosowania nad absolutorium dla zarządu OSP w Dygowie. Wynikiem 31 głosów „ZA” z 31 uprawionych do głosowania udzielono absolutorium dla zarządu oraz jednogłośnie przyjęto plan działalności na rok 2014.

Następnym punktem w zebraniu było wręczenie odznak dla członków OSP. I tak tym oto sposobem odznaki za wysługę lat otrzymali druhowie i druhny: Donajska Paula (5 lat), Lipowiel Ewelina (5lat),  Lipowiec Karolina (5 lat), Galek Piotr (5lat), Wołodkowicz Krzysztof (5lat), Bucka Angelika (5 lat), Leszczyński Jerzy (5 lat), Darul Jerzy (40 lat), Karczewski Józef (40 lat), Karczewska Genowefa (30 lat), Alicja Wenta (15 lat), Hanna Nowak (15 lat), Winiarki Jarosław (20 lat) , Dziuba Rafał (20 lat). Odznakę Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymała Oliwa Bucka natomiast medale brązowy i srebrny „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali odpowiednia Lesiak Dariusz oraz Różycki Wojciech. Po zakończeniu części wręczania odznak i medali głos w zebraniu zabrali Komendant JRG KP PSP w Kołobrzegu oraz przewodniczący Rady Gminy w Dygowie Leszczyński Jerzy.  Warto dodać, że szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie wstąpiło pięcioro nowych druhów. Całość zebrania zakończyła się uroczystą kolacją.

20-21 marca 2014 roku - Pożar budynku gospodarczego (stodoły) w Świelubiu

20 marca br., około godziny 22:00 do naszej jednostki wpłynęło zgłoszenie ze w miejscowości Świelubie (gm. Dygowo) płonie budynek gospodarczy zagrażający innemu budynkowi gospodarczemu oraz mieszkalnemu. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia do działań wyjechał zastęp GBA wraz z sześcioma ratownikami na pokładzie, pozostawiając czterech ratowników w garażu, którzy zadeklarowali swoją pomoc po przyjeździe na miejsce działań własnym środkiem lokomocji w pełnym uzbrojeniu osobistym. Po dotarciu na miejsce dowódca zastępu przekazał dyżurnemu PSK w Kołobrzegu, iż płomieniami objęty jest już cały budynek oraz stojące w pobliżu niego dwa drzewa, a siły i środki są niewystarczające do prowadzenia działań. Po czym przystąpiono do działań gaśniczych. Po rozwinięciu linii gaśniczych i podaniu trzech prądów wody, okazało się że ciśnienie w hydrantach ulokowanych w miejscowości jest zbyt niskie, by nadążano z tankowaniem pojazdu GBA, co doprowadziło do chwilowego postoju w prowadzonych działaniach. Po chwili nadjechały dwa zastępy JRG Kołobrzeg oraz jeden zastęp OSP Czernin, którzy kontynuowali akcje gaśniczą i jednocześnie tankowali pojazdy gaśnicze z położonych o 300m dalej stawów. W wyniku pożaru spłonęła doszczętnie słoma i przyczepa wraz ze zbożem  znajdująca się w budynku. Akcja gaśnicza trwała do wczesnych godzin porannych następnego dnia i zakończyła się o 6:25 21 marca br.. W wyniku prowadzonych działań uszkodzone zostały, także trzy odcinki wężowe (2*W52 i 1 *W75). Czas trwania akcji wyniósł 517 min.

15 marca 2014 roku - Pożar sadzy w Dygowie

W sobotę  15 marca br., około godziny 16:00 zostaliśmy zaalarmowani o pożarze sadzy w kominie na jednej z posesji przy ul. Krótkiej w Dygowie. Natychmiast na miejsce zdarzenie udał się zastęp GBA w pełnej obsadzie sześciu ratowników. Po dotarciu na miejsce dowódca zastępu potwierdził pożar sadzy w kominie. Po przekazaniu informacji dyżurnemu PSK w Kołobrzegu przystąpiono do działań gaśniczych. Działania zastępu polegały na wygaszeniu ognia w piecu c.o. oraz udrożnieniu przewodu kominowego. Z powodu braku możliwości wejścia na dach do pomocy wezwano wysięgnik SCH-40 z JRG Kołobrzeg.  Czas trwania akcji wyniósł 73min.

14 marca 2014 roku - OTWP edycja 2014

W dniu 14marca br. (piątek) we Wrzosowie odbyły się gminne eliminacje do XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Eliminacje przeprowadzone zostały w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa – 8 uczestników/ SP Dygowo, SP Wrzosowo, SP Czernin, gimnazjum – 7 uczestników/ SP Dygowo, SP Wrzosowo, SP Czernin Komisja pod przewodnictwem Mirosława Andrusieczko z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie oceniła prace pisemne (testy) wyłaniając finalistów. Awans do eliminacji powiatowych uzyskali:

1. SZKOŁA PODSTAWOWA

  • I miejsce – Zuzanna Kubacka (SP Czernin)
  • II miejsce – Alex Musiałowski (SP Dygowo)

2. GIMNAZJUM

  • I miejsce – Michał Kaliniuk (OSP Czernin)
  • II miejsce – Alicja Pęcak (SP Wrzosowo)

Gratulujemy zwycięzcom awansu i życzymy powodzenia podczas eliminacji powiatowych. Warto dodać, że naszych reprezentantów wyłoniliśmy kilkudziesięciu uczestników, którzy wystartowali w eliminacjach środowiskowych i co również warte podkreślenia, tegoroczne eliminacje środowiskowe odbyły się we wszystkich szkołach podstawowych (3) i gimnazjach (2) na terenie gminy Dygowo. Eliminacje gminne OTWP zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dygowie przy udziale Urzędu Gminy w Dygowie, bez, którego nie moglibyśmy nagrodzić Naszych finalistów.

Komisja:

1. Mirosław Andrusieczko- Przewodniczący komisji
2. Jan Gasiński- Członek komisji
3. Bolesław Kaliniuk- Członek komisji
4. Emilia Królik- Sekretarz

14 marca 2014 roku - Wypalanie traw, a prawo

Co roku strażacy w sezonie wiosennym ( marzec, kwiecień, maj – w tym roku wyjątkowo już w lutym) stawiają czoła z pożarami nieużytków. Brak deszczu oraz wysokie temperatury sprawiły, że zeszłoroczna wysuszona roślinność idealnie nadaje się jako materiał palny. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że wypalanie roślinności jest niedozwolone i bardzo niebezpieczne. Za większość przyczyn powstania pożarów odpowiedzialny jest człowiek, w wyniku umyślnego wypalania związanego z porządkami na działce lub po prostu dla zabawy. Wypalanie traw to ogromne zagrożenie dla lasów. Niejednokrotnie błahy pożar nieużytków przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że każda interwencja straży pożarnej to poważny wydatek finansowy. Koszty środków gaśniczych, paliwo, zużyty sprzęt. Co gorsza, strażacy zaangażowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu.

Wypalanie traw narusza obowiązujący porządek prawny, a w szczególności: Art. 124 Ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 z późn. zm.); "Zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin". Art 131 "Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny". Art. 30 ust. 3 pkt 3.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami);"w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami), za wykroczenia tego typu przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może w wynosić od 20 do 5000zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej - art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.).

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

7 marca 2014 roku - Ćwiczenia 1/2014

7 marca br. o godzinie 16:30 przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie na ul Ogrodowej 14 odbyły się ćwiczenia strażaków ratowników, które miały na celu przypomnienie zasad postępowania podczas działań ratowniczo - gaśniczych, zapoznanie się z sprzętem pożarniczym spalinowym oraz pojazdem ratowniczym. Omówiono m.in. tematy związane z budową linii gaśniczej, odpalanie sprzętu spalinowego w tym piły ratownicze, pompy hydraulicznej Weber, pompy szlamowej, wentylatora oddymiającego oraz agregatu prądotwórczego, zasady prawidłowego ubioru aparatu ODO, zasady postępowania podczas udzielania KPP oraz ogólne warunki BHP. Obecni podczas ćwiczeń to: Łopiński Sebastian, Skiba Szymon, Galek Piotr, Andrusieczko Mirosław, Michał oraz Marcin, Tekiel Marcin, Maszka Bartłomiej, Zawadzki Marek, Makowski Arkadiusz, Łomański Łukasz, Suchwałko Piotr.

1 lutego 2014 roku - Zakończenie Gminnego Turnieju Ligi Siatkowej

24 stycznia 2014 roku - Zebranie ZOSP w Dygowie

24 stycznia br. o godzinie  18:00 w Remizie OSP Dygowo na ul Ogrodowej 14 odbyło się posiedzenie Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie.  Na zebranie przybyli: Wołodkowcz Jan, Łomański Łukasz, Andrusieczko Marcin, Tekiel Marcin, Łopiński Sebastian, Królik Emilia, Andrusieczko Mirosław co stanowiło 70% zarządu. Nieobecnymi byli: Dymecki Jerzy, Stachowksi Wojciech, Łomański Marcin. Celem zebrania było omówienie spraw dotyczących wniosku na zakup umundurowania osobistego, które zaplanowano na ten rok tj. ubranie osobiste bojowe strażaka, hełmów, butów specjalnych oraz kominiarek ognioodpornych.  Podczas prowadzonego dialogu zarząd zadecydował, po przedstawieniu ofert, że zakupi 10 kpl. ubrań typu 7 firmy WUS Brzeziny, 11 szt. czerwonych hełmów Calisia Vulcan CV102 w wersji wyposażenia standard, 7 par obuwia ochronnego Pro-Line oraz 6 kominiarek ognioochronnych. Na ten cel Zarząd OSP Dygowo przy wsparciu UG w Dygowie zabezpieczy kwotę 22 947,20 zł złotych - planowane dofinansowanie ZW OSP RP 14 740,00 PLN z kwoty 37 402,80 PLN (cena brutto bez dofinansowania). Jednocześnie uchwalono zakup 5 kpl. umundurowania wyjściowego – galowego dla druhów L. Misiaszek, K. Wołodkowicz, J. Winiarski, J. Karczewski. P. Suchwałko oraz kontrole Komisji Rewizyjnej OSP Dygowo w ostatnim tygodniu lutego.

12 stycznia 2014 roku - 22 FINAŁ WOŚP

12 stycznia, sztaby z terenu gminy Dygowo przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY! Na terenie całej gminy wolontariusze zbierali datki na ten szczytny cel! W ramach akcji w Zespole Szkół w Dygowie rozegrał się turniej siatkarski, można było podziwiać występy wokalne i taneczne uczniów i przedszkolaków, skorzystać z porady AVON oraz skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez rodziców. Największe emocje budziła jednak licytacja gadżetów „orkiestrowych”. Tradycją już jest, że przeprowadzana jest przez samego Wójta Gminy Dygowo - Marka Zawadzkiego! Za najwyższą kwotę bo aż 3.460,00 zł wylicytowano tort „orkiestrowy”! Kolejną wysoko licytowaną rzeczą była - piłka siatkarska z podpisami wszystkich drużyn, którą rozgrywany był turniej siatkarski podczas tegorocznego WOŚP. Ciekawostką jest także to, iż bigos przygotowany przez Wójta - Marka Zawadzkiego został sprzedany za kwotę 330,00 zł! Z licytacji uzyskano kwotę 7.946, 25 złotych. Łącznie Sztab WOŚP w Dygowie zebrał kwotę 11.743,59 zł. W Szkole Podstawowej w Czerninie odbyły się natomiast jazdy próbne samochodami marki Renault, pokazy karate, tańca, zabawy na fotelu dmuchanym dla dzieci oraz można było się sfotografować z dużą MRÓWKĄ. Była pyszna zupa z dziczyzny oraz kawiarenka. Z licytacji uzyskano kwotę 1.937,93 zł, gdzie najwyższą sumę osiągnięto za zegar z logotypem WOŚP -150,00 zł. Łącznie Sztab WOŚP w Czerninie zebrał kwotę w wysokości 3.274,18 zł. W Zespole Szkół we Wrzosowie odbywały się prezentacje wyrobów lokalnych firm, turniej siatkarski oraz kiermasz różności, kawiarenka, porady gazowe i medyczne oraz pokaz sprzętu pożarniczego. Strażacy z OSP Wrzosowo oferowali także przejazd wozem bojowym. Z licytacji uzyskano kwotę 1.420,10 zł. Łącznie Sztab WOŚP we Wrzosowie zebrał kwotę w wysokości 4.241,86 zł. Oficjalna zebrana kwota to: 19.259,63 zł, która jednocześnie jest rekordowym wynikiem.

11 stycznia 2014 roku - Kolizja na drodze wojewódzkiej nr 163

W sobotę 11 stycznia br., na drodze wojewódzkiej nr 163 na wysokości miejscowości Pyszka (gm. Dygowo) miała miejsce kolizja drogowa w której uczestniczyły trzy pojazdy osobowe – Citroen C5, Mercedesa E-klasa i A-klasa, którymi łącznie podróżowało 6 osób. W wyniku tego zdarzenia ranny został 75 letni kierowca Citroena C5, który został przetransportowany przez ZRM do szpitala w Kołobrzegu celem dokonania szczegółowych badań. Prawdopodobnie właśnie to on z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w Mercedesa klasy A, którym podróżowała kobieta. Zadaniem zastęp było zabezpieczenie miejsca prowadzonych działań, udzielenie KPP, odłączeniu akumulatorów w pojazdach i odcięciu dopływu gazu. Na miejscu w działaniach uczestniczyły także dwa zastępy JRG Kołobrzeg, policja oraz jeden zespół ratownictwa medycznego. Droga przez około 1h była kompletnie zablokowana w obu kierunkach jazdy.

Copyright by www.dygowo.osp.org.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone. | Wykonanie i informacje - dh. Marcin Andrusieczko (admin)